We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page
25 شهریور 1395

Technical Director

TD

به چه کسی TD یا FX Artist میگوییم

انیمیشن و جلوه های ویژه صنعت بزرگیه که از زیرمجموعه های بسیاری تشکیل شده ، افرادی هم که در هر یک از این بخشها کار میکنند عناوین شغلی مختلفی هم دارن نظير مدلساز ، انیماتور ، نورپرداز.
دوتا از عناوین شغلی خیلی مهم که در پروژه های جلوه های ويژه وجود داره FX Artist و FX TD میباشد که اشخاصی که در این صنعت کار میکنند لازمه دقیقا بدونند که این عناوین شغلی باید چه ويژگى هایی داشته باشند.
FX Artist
شخصی که در این حوزه کار میکند بیشتر روی مسائل هنری و تولیدی افکت ها تمرکز میکنه ، یعنی از بخش های فنی مانند ساخت و تولید ابزارهای جدید فاصله داره و بیشتر روی استفاده از ابزارهای پیشفرض نرم افزار یا ابزارهای توسعه یافته توسط FX TD یا تیم توسعه نرم افزار تمرکز میکنه.
این اشخاص باید به مراحل ساخت انواع افکت ها و شبیه سازی های داینامیکی از قبیل ساخت آتش ، انفجار ، دود ، غبار ، تخریب ، Rigid Body ، شبیه سازی مایعات و Flip Simulation ، سیستم ذرات یا Particle System و بعضا Cloth و Hair آشنایی کامل داشته باشد و بتواند این افکت ها را به خوبی بسازد.
همچنین لازمه این افراد اطلاعاتی هم راجب ساخت متریال و نورپردازی برای افکت های نام برده شده داشته باشند.
اگرچه عرض کردم یک FX Artist معمولا خیلی درگیر مسائل خیلی فنی نظیر برنامه نویسی یا اسکریپت نویسی نیست ، اما با توجه به ماهیت عناصر داینامیکی ، ناخودآگاه لازمه برای ساخت برخی از افکت ها نظیر سیستم ذرات با Expression نویسی در نرم افزار خود آشنا باشند.
البته آگاهی داشتن نسبت به اسکریپت نویسی و برنامه نویسی برای این دوستان یک مزیت مثبت میباشد تا بتوانند راحتتر در شرکت های خارجی استخدام بشوند.
نکته مهم راجب FX Artist اینه که اگرچه این دوستان به ظاهر تنها به بخش های داینامیکی نرم افزار سروکار دارند ، اما لازمه تا با ابزارهای مهم سایر بخش ها نظیر مدلسازی ، انیمیت ، ریگ و رندر هم آشنایی کافی داشته باشند ، چراکه برای ساخت برخی افکت ها به این ابزارها هم نیاز دارند.

FX Technical Director
همانطور که از اسمش پیداست به فردی گفته میشود که در بخش FX کار میکنه و بیشتر از لحاظ فنی و تکنیکی تیم رو هدایت میکنه.
وظایف یک FX TD دقیقا با تمامی وظایف یک FX Artist مشابهت دارد و به اضافه اینکه این افراد به جز بخش تولیدی و هنری ، به بخش های کاملا فنی هم باید تسلط داشته باشند.
اگر اسکریپت نویسی یا برنامه نویسی برای یک FX Artist ضروری نیست ، اما جزو جدا نشدنی از تخصص های یک FX TD میباشد . همچنین یک FX TD علاوه بر تسلط به بخش های داینامیک و سیمولیشن ، باید دانش خیلی خوبی راجب بخش ها و تیم های دیگر نظیر مدلسازی ، انیمیت ، ریگ ، رندر ، کامپوزیت و غیره داشته باشد.
افراد FX TD خیلی وقتا لازمه با تکیه بر دانش برنامه نویسی خود ، ابزارها یا Asset های جدیدی رو برای FX Artist ها بسازند تا آنها بتوانند با کمک این ابزارها پروژه های خود رو به بهترین شکل ممکن به انجام برسانند.
FXTD ها باید علاوه بر تسلط به نرم افزارهای اصلی پروسه تولید ، به سایر نرم افزارهای مشابه یا پلاگین های کاربردی دیگر در زمینه جلوه های ویژه مسلط یا آشنا باشند تا بتوانند تیم FX را طوری مدریت کنند تا برای انجام برخی از افکت های پیچیده از توانایی چندین نرم افزار یا پلاگین استفاده کنند.
امروزه تقریبا در اکثر شرکت های بزرگ تولید کننده جلوه های ویژه نظیر Double Negative ، Weta ، ILM ، FrameStore ، MPC ، Axis Animation و خیلی های دیگر تسلط به نرم افزار Houdini جزء جدا نشدنی از تسلط های یک FX TD میباشد ، چراکه یکی از وظایف مهم این اشخاص ساخت Asset های کاربردی برای تیم تولید در این نرم افزار میباشد.
یک FX TD باید خیلی بیشتر از یک FX Artist به بخش نورپردازی و رندر و همچنین کامپوزیت تسلط داشته باشد و حتی ممکن است این اشخاص به اندازه یک سرپرست نورپردازی و رندر یا کامپوزیت تسلط داشته باشند.

گر چه خیلی وقتها حل کردن Challenge ها باید توسط خود FX Artist ها انجام بشود ، اما حلی کردن Challenge های بزرگ و پیچیده جزو وظایف خیلی مهم یک FX TD میباشد.

به صورت تیتروار برخی از وظایف مهم یک FX TD در شرکت های خارجی عباتند از :
1. ساخت و تولید انواع افکت های VFX نظیر انفجار ، آتش ، آب ، سیستم ذرات ، Rigid Body و غیره
2. پیدا کردن بهترین راه حل برای چالش ها و Challenge های پروژه
3. رابط بین تیم توسعه نرم افزار و تیم FX به طوریکه ابزارهای نوشته شده توسط تیم Software Development را آماده به استفاده در نرم افزار برای FX Artist ها بکند
4. نوشتن اسکریپت و ابزارهای جدید در پروژه ( بازبان های مختلف نظیر  Python ، MEL ، MAXScript ، HScript و غیره )
5. فاینال کردن شات های تولید شده توسط FX Artist ها
6. ساخت متریال های فاینال شده برای افکت های تولید شده
7. کامپوزیت شات های تولید شده توسط تیم
و خیلی از موارد دیگر.

اینها توضیحات مختصری پیرامون این دو تخصص بود ، فراموش نکنید که استفاده از این عناوین برای خود اختیاری نیست و چیزی نیست که همینجوری بتونیم خودمون انتخاب کنیم ، تنها زمانی که به همه ملزومات این تخصص ها رسیده باشیم میتوانیم از این عناوین استفاده کنیم و شرکت های خارجی تنها با دیدن نمونه کارهای شما و مطالعه رزومه شما به راحتی میتوانند دریابند که در چه جایگاهی قرار دارید.

این مورد هم در نظر داشته باشید که خود این عناوین از بخش های کوچکتری نظیر Junior و Senior تشکیل شده که افراد با توجه به تخصص خود از مبتدی تا حرفه ای این عناوین را کسب میکنند.

منبع: jkcompany.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Top
LOADING CONTENT